Tajemnice archiwum

Uczniowie klas 3 a i 3 b wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w projekcie ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej" i udali się na wycieczkę do mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca archiwisty, zwiedziły magazyny archiwalne oraz zapoznały się z dokumentacją kartograficzną.

29 września uczniowie klasy 3 b wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Dzieci wykonały pracę plastyczną ,,Moje drzewo genealogiczne". Chętni uczniowie podjęli próbę czytania tekstów archiwalnych, co było nie lada wyzwaniem, ponieważ pismo sprzed 100 lat różni się od współczesnego pisma. Współpracując w grupach, dzieci układały puzzle, które przedstawiały mławskie zabytki. Trzecioklasiści sprawdzili wiedzę zdobytą podczas lekcji w archiwum, rozwiązując wspólnie krzyżówkę.

Następnego dnia do archiwum wybrała się klasa 3 a. Wyprawa zbiegła się z obchodami Dnia Archiwisty. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią Ewę Stabach, która przybliżyła historię mody i umundurowania z początku XX wieku. Dzieci miały możliwość obejrzenia lalek z tamtego okresu. Pani Stabach zaprezentowała im również grę, w którą uwielbiali grać ich rówieśnicy z tamtego okresu.

Zajęcia w mławskim oddziale Archiwum Państwowego w Warszawie były ciekawym doświadczeniem. Niektórzy uczniowie zadeklarowali, że chcieliby zostać archiwistami. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały dyplom ,,Rodzinny Archiwista".

Data dodania: 2021-10-06 15:08:37
Data edycji: 2021-10-06 15:16:57