Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia Szkoły

W wyniku reformy w 2017 roku Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 2.

 

Gimnazjum nr 1 rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 roku, powstając na fundamentach dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 i kontynuując jej zwyczaje oraz tradycje. Organizacją i przygotowaniem kadry zajął się pan Tadeusz Wrotny, jako dyrektor Gimnazjum oraz pani wicedyrektor Jolanta Wółkiewicz.

 

W pierwszym roku funkcjonowania Gimnazjum, naukę w 13 oddziałach podjęło 342 uczniów. Ich edukacją zajęło się 29 pedagogów, doskonalących swój warsztat pracy podczas licznych kursów i studiów podyplomowych.

 

2002 roku naukę kontynuowało już w 33 oddziałach 865 dziewcząt i chłopców. Początki, tak jak wszędzie nie należały do łatwych. Do naszej szkoły przybyli różni uczniowie z czterech szkół podstawowych.

 

Pracę wychowawczą realizowaliśmy pod hasłem „Twoja szkoła to także Twój dom”, ponieważ tylko relacje rodzinne zapewniają dziecku prawidłowy rozwój. Tak też postępujemy w szkole. Raz w miesiącu odbywają się spotkania uczniów z dyrekcją: omawiamy problemy, nagradzamy, upominamy i przestrzegamy.

 

Ważnym wydarzeniem było również utworzenie pierwszej klasy integracyjnej w naszym Gimnazjum. Powstała ona 1 września 2009 roku, jej wychowawczynią została pani Beata Wójciak. Podstawową zasadą funkcjonowania tej klasy było przekonanie, że wszyscy uczniowie powinni uczyć się razem, niezależnie od doświadczanych przez nie trudności oraz różnic.

 

Wiosną 2002 roku podjęto działania przygotowawcze, zmierzające do nadania szkole imienia. Najpiękniejszą uroczystością poprzedzoną pracą młodzieży, nauczycieli i rodziców było nadanie naszemu Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika i wręczenie sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.

 

To wielkie w dziejach szkoły wydarzenie odbyło się 10 października 2002 roku. Mikołaj Kopernik – wielki astronom, matematyk, lekarz, kanonik – człowiek wszechstronnie uzdolniony, wykraczający poza swoją epokę. Wybór tej postaci na patrona szkoły, pozwolił postawić przed młodzieżą szlachetne wzorce, które wspierają wychowanie młodzieży w duchu ponadczasowych wartości.

 

W życiu naszej szkoły zapiszą się również ważne daty „inwestycyjne”:

 

8 maja 2009 r. – uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej.

Właśnie tego dnia, dzięki przychylności radnych miejskich i Burmistrza Miasta Mławy spełniły się marzenia społeczności Gimnazjum nr 1 o pełnowymiarowej nowoczesnej sali sportowej. Oprócz sali głównej znajdują się na piętrze dwie sale: do muzyki i do tenisa stołowego. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne szatnie, węzły sanitarne i bardzo dobrej jakości sprzęt sportowy. Cała nowa część budynku dostosowana jest
do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

 

30 grudnia 2010 r. – oddanie do użytku boiska wielofunkcyjnego, które powstało w ramach programu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży”. Boisko posiada nawierzchnię
ze sztucznej trawy, specjalne ogrodzenie w systemie panelowym i piłkochwyty, całość jest odpowiednio oświetlona.

 

Nowa sala gimnastyczna i boisko wielofunkcyjne zwiększają dostępność młodzieży do nowoczesnych i bezpiecznych obiektów sportowych, a także pozwalają na szersze upowszechnianie sportu wśród młodych ludzi i promowania zdrowego stylu życia.

 

Jesteśmy szkołą, w której każdy może rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia. Pozwalają na to liczne koła przedmiotowe, konsultacje indywidualne, godziny otwarte, SKS, chór, teatr, zespół muzyczny, wolontariat, samorząd uczniowski, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego, psychoedukacyjne, terapia pedagogiczna, kluby: ekonomiczny, gier logicznych, europejski, filmowy, kawiarenka internetowa i inne – w sumie prawie 100 różnych form zajęć pozalekcyjnych. Staramy się przedstawiać atrakcyjną ofertę edukacyjną dla młodzieży i rodziców: dobre, ambitne programy, naukę języków obcych.

 

Od września 2011 roku funkcję dyrektora objęła pani Romana Olszewska. Tym samym otworzyła nowy rozdział życia w historii szkoły.

 

Jednak najbardziej do tworzenia historii naszej szkoły przyczyniają się jej uczniowie ze wszystkimi swoimi sukcesami, a nie jest ich mało. Z roku na rok możemy się poszczycić coraz większymi osiągnięciami. Posiadamy sześciu laureatów oraz szesnastu finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty
w Warszawie.

 

Nasz uczeń zdobył tytuł Eksperta Ortografii w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Od wielu lat uczestniczymy w ogólnopolskich olimpiadach OLIMPUS, w których nasi uczniowie zajmują bardzo wysokie lokaty na szczeblu krajowym. Mamy również laureata konkursu „Alfik Matematyczny”, a w ogólnopolskim konkursie matematycznym „Oxford” nasza uczennica zdobyła najwyższe miejsce, uzyskując maksymalną liczbę punktów.

 

Ogromne sukcesy osiągają także nasi sportowcy. Spora grupa osób reprezentuje nas podczas powiatowych imprez, np. Biegu Niepodległości, Biegu Solidarności. Na podium stają nasi lekkoatleci, pływacy i piłkarze nożni. W historii naszej szkoły zapisuje się zdobycie dwóch brązowych medali (2011r. i 2014r.) w finałowych zawodach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt, czy wysokie miejsca lekkoatletów, którzy przez te lata zdobyli na Mazowszu 5 złotych medali, 3 srebrne i 7 brązowych.

 

Dyscypliną, która cieszy się również w naszej szkole niezwykłą popularnością, jest taniec towarzyski. Tancerze trenują pilnie pod okiem pana Bartłomieja Szarżanowicza w Mławskim Centrum Tańca. Nasza absolwentka Julia Giesek wraz ze swoim tanecznym partnerem może pochwalić się największym sukcesem: zdobyciem Grand Prix Mazowsza w 2012 roku. Jako pierwsi w historii mławskiego tańca awansowali do klasy B, zarówno w tańcach standardowych jak i latynoamerykańskich.

 

Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich osiągnięć szkoły. Udokumentowaniem tego niech będą puchary, nagrody, dyplomy i wyróżnienia zgromadzone na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych, jak również powiększające się z roku na rok grono stypendystów wyróżnionych przez Burmistrza Miasta Mława.

 

Nasi absolwenci corocznie osiągają dobre wyniki, co pozwala im kontynuować naukę na dalszych etapach kształcenia. Większość z nich wybiera licea ogólnokształcące, technika, a nieliczni klasy wielozawodowe. Dostają się do wybranych szkół, dobrze się uczą, umieją sprostać wymaganiom na nowym etapie edukacyjnym. Wielu z nich skończyło już wymarzone studia i realizuje się w pracy zawodowej. Wśród naszych absolwentów znajdują się lekarze, nauczyciele, muzycy, sportowcy, prawnicy, informatycy. Często odwiedzają nas i biorą udział w imprezach szkolnych. Wielu z nich jest teraz już dorosłymi osobami.

 

Jesteśmy szkołą, która posiada certyfikaty:

1.   Szkoła Przedsiębiorczości

2.   Uczniowie z Klasą

3.   Szkoła bez przemocy

4.   Tydzień dla oszczędzania

5.   Szkoła z prawami dziecka

6.   Zachowaj Trzeźwy Umysł

7.   Szkoła zaangażowana społecznie.

 

Współpracowaliśmy ze szkołami państw europejskich (Dania, Włochy, Finlandia, Francja, Niemcy, Turcja) w ramach projektów Comenius: „Zdrowa, szczęśliwa szkoła” oraz „Inspiracja, motywacja, sztuka, integracja, niekończąca edukacja”.

 

Realizujemy projekty ogólnopolskie lub międzynarodowe tj. Akademia Uczniowska, Młodzi przedsiębiorczy, Wszystkie kolory świata, Tydzień dla oszczędzania, Młodzi głosują.

 

Od 2008 roku w naszym Gimnazjum odbywają się również zajęcia, która prowadzone są dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Naszymi najważniejszymi celami jest wprowadzenie ucznia w świat nauki, kultury i sztuki oraz rozwijanie jego indywidualnych zainteresowań i umiejętności społecznych. Uczymy samodoskonalenia, radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Uczniom natomiast zapewniamy poczucie bezpieczeństwa, wysoki poziom nauczania, stworzenie w szkole właściwej atmosfery, która sprzyja efektywnej pracy i tworzeniu dobrych relacji osobowych.

 

Historia naszej Szkoły tak naprawdę dopiero się zaczęła. Dzień po dniu nauczyciele i uczniowie stawiają sobie ważne cele, realizują je, doskonalą się, podnoszą poprzeczkę. Za nami wiele osiągnięć i sukcesów, ale przed nami kolejne lata pracy, której efekty będziemy widzieć dopiero za jakiś czas, gdyż „wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli”.

Data dodania: 2021-02-23 09:37:57
Data edycji: 2021-02-23 09:38:50
Ilość wyświetleń: 1523

Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej