Święto liczby π w naszej szkole

14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π, stałej nazywanej także „ludolfiną”. Data święta jest związana z zaokrągleniem π do części setnych, które wynosi 3,14. Na drugim piętrze korytarz naszej szkoły zamienił się w matematyczną alejkę. Podczas przerwy dzieci mogły poczytać wiersze o liczbie π. Na lekcjach matematyki uczniowie zapoznali się z historią liczby π oraz rozwiązywali rebusy i zagadki związane z tą stałą. Wszyscy świetnie się bawili.

• Klasa 4a – uczniowie stworzyli metodami plastyczno-technicznymi rozwinięcie dziesiętne liczby π.
  • Klasa 4b – czwartoklasiści utworzyli definicję stałej: .
  • Klasa 5a – uczniowie rozegrali wewnątrzklasowy turniej „Państwa, miasta” polegający na znalezieniu jak największej ilości słów z różnych kategorii, które mają ukrytą stałą Pi w nazwie.
  • Klasa 7a – siódmoklasiści realizują matematyczny projekt „Trylinka i jej rodzinka”.
  • Klasa 7b – grupy uczniów tworzyły krzyżówki, których głównym hasłem były słowa związane z liczbą π, np. Archimedes, ludolfina. Trudność zadania polegała na tym, że pozostałe hasła krzyżówki i tworzone do nich wyjaśnienia musiały pochodzić tylko ze świata matematyki.

KONKURS

Z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby π w naszej szkole ogłoszono wewnątrzszkolny konkurs fotograficzny dla klas IV-VIII pt. „Łuki i okręgi, czyli liczba π w przyrodzie”, który polega na wykonaniu zdjęcia ukazującego liczbę π w naturze. Prace należy dostarczyć nauczycielom matematyki do 14 kwietnia 2022 r.

Zachęcamy do zabawy!

Data dodania: 2022-03-21 14:10:52