10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health). Po raz pierwszy świętowano 10 października 1992 roku. Od tamtej pory odbywa się cyklicznie każdego roku.
ZDROWIE PSYCHICZNE - COŚ WIĘCEJ NIŻ DEFINICJA
Zgodnie z terminologią zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia - zdrowie psychiczne jest pełnym dobrostanem człowieka - także w aspekcie fizycznym i społecznym. Można je interpretować jako brak objawów psychopatologicznych, zdolność do czerpania satysfakcji i realistycznego odbioru rzeczywistości oraz umiejętność wchodzenia w role społeczne i podleganie ich normom. Warto podkreślić fakt, że pojęciem przeciwstawnym do zdrowia psychicznego nie są zaburzenia psychiczne. Osoby, które nie wykazują żadnych symptomów chorobowych, niekoniecznie wpisują się w powyższą definicję. Liczba osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi stale rośnie, wpływa na to wiele czynników m. in. trwająca od 2020 r. pandemia, pogarszająca się sytuacja gospodarcza, przewlekły konflikt zbrojny na Ukrainie itd. Niestety, zdecydowana większość osób z problemami natury psychicznej nie szuka specjalistycznej pomocy. Jako główną przyczynę tych zaburzeń wymienia się w tym przypadku m. in. izolację społeczną.
ZMAGANIE SIĘ Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI TO NIE WSTYD!
Doświadczanie zaburzeń na podłożu psychicznym nie jest powodem do wstydu. Są to schorzenia jak każde inne - również wymagają odpowiedniego leczenia. Szukanie pomocy to nie wstyd, jest to sposób dbania o samego siebie i swoje zdrowie. Warto, aby miało to na uwadze całe społeczeństwo.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
W naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Najprostszym sposobem, aby im pomóc, jest okazanie wsparcia i zrozumienia. Są to ludzie, którzy potrzebują bliskości i normalnych reakcji drugiego człowieka. Często wystarczy rozmowa. Nie można jednak naciskać, narzucać się i umniejszać cudzych uczuć. Formą wsparcia jest również zaproponowanie profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Wśród wielu osób budzi to dyskomfort. Jednak warto je wspierać w tej decyzji, ponieważ często jest to jedyna droga, aby poczuć się lepiej.
Jeżeli zmagasz się z problemami natury psychicznej, pamiętaj, że nie jesteś sam. Wsparcia możesz szukać wśród osób bliskich lub skorzystać z jednego z telefonów zaufania: Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116 123 Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002 Infolinia Anonimowych Alkoholików: 801 033 242 Bezpłatna Linia Wsparcia dla Osób po Stracie Bliskich Fundacji Nagle Sami: 800 108 108
JAK DBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE? Aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, nie trzeba podejmować wielkich działań. Ważne są: - odpoczynek i wystarczająca ilość snu, - otaczanie się ludźmi wzbudzającymi pozytywne emocje i wspierającymi nas, - akceptacja swoich myśli i emocji, - danie sobie pozwolenia na odczuwanie różnych emocji (nie tylko tych przyjemnych), - szukanie źródła nieprzyjemnych, trudnych emocji i dążenie do ich uwolnienia, - nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem, - nauczenie się mówienia o swoich uczuciach, - nauczenie się asertywności, - znalezienie pasji lub wyrobienie w sobie nawyku (np. codziennych spacerów), - poświęcanie 15 minut dziennie na relaksację, - przestanie porównywania się z innymi, - nauczenie się proszenia o pomoc, - nauczenie się odpuszczania.
Zaburzenia psychiczne dotyczą też dzieci i młodzieży, pojawiają się w różnym wieku. Warto pamiętać, że mogą one charakteryzować się dynamicznym przebiegiem, a symptomy zmieniają się wraz z wiekiem. Zaleca się, aby rodzice i opiekunowie podjęli właściwe działania, gdy tylko zaobserwują u podopiecznego niepokojące objawy w celu prawidłowej identyfikacji problemów i podjęcia stosownego leczenia w jak najwcześniejszej fazie. Zachęcam do zapoznania się z magazynem NFZ poświęconym tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz poradnikiem dla nauczycieli dotyczącym nastoletniej depresji. Materiał zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły w zakładce psycholog szkolny (z uwagi na rozmiar pliku nie mogę przesłać go Państwu przez Librus).