Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

''Squid Game'' nie dla dzieci!

''Squid Game'' nie dla dzieci!

Szanowni Państwo,

chciałabym przestrzec przed oglądaniem przez dzieci popularnego na platformie Netflix serialu „Squid Game”, w którym dla prezentowanych brutalnych scen przemocy, aktów seksualnych i samobójstwa określono granicę wieku 16 +. Z wielu źródeł informacji wynika, że serial oglądają również siedmiolatki. Popularność wymienionej produkcji spowodowała, że już pierwsze szkoły na świecie (również w Polsce) raportują o odtwarzaniu przez dzieci gier zespołowych inspirowanych scenariuszem serialu. Film niesie niebezpieczne przesłanie, wskazując na przemoc jako konsekwencję porażki. Należy podkreślić, że dzieci nie posiadają jeszcze w pełni wykształconych umiejętności oceny ryzyka, emocji i sytuacji, jak również przewidywania konsekwencji działań. Dobrze pokazuje to przykład jednej ze szkół w Belgii, w której uczniowie odtwarzali grę w „światło zielone, światło czerwone”.

Z doniesień dyrekcji szkoły wynika, że osoby, które przegrywały, były bite przez swoich rówieśników. Tak rozumiany przez dzieci przekaz związany ze stosowaniem przemocy wobec przegranych w grze, konkurencjach sprawnościowych czy rywalizacji sportowej  stoi w całkowitej sprzeczności z wartościami, które chcemy przekazać najmłodszym, tj.  fair play, zdrowego współzawodnictwa, szacunku dla rywala. Wyklucza również umiejętności, takie jak empatia, zarządzanie emocjami, poczucie sprawstwa i zdrowe poczucie własnej wartości, które chcemy rozwijać w naszych uczniach. 

Dzięki rywalizacji dzieci uczą się doświadczać zwycięstwa, ale również porażki, co stanowi ważny element w rozwoju inteligencji emocjonalnej. Przestrzegam, że serial „Squid Game” jest w swym przekazie i treściach nieodpowiedni dla  najmłodszych. Jeśli Państwa dzieci obejrzały już wymieniony serial i zapoznały się z pojawiającymi się w nim grami, porozmawiajcie z nimi na temat niebezpieczeństwa aktów przemocy, z którymi zetknęły się w filmie.

Jednak w szczególności porozmawiajcie o wartościach związanych ze współpracą i zdrowym współzawodnictwem
w atmosferze wzajemnego szacunku, w której nie ma miejsca na żaden rodzaj przemocy. Bądźmy uważni, reagujmy
i chrońmy dzieci przed szkodliwymi treściami.

 

Z wyrazami szacunku

Marzena Gorlewska

psycholog szkolny

 

Żródło: Jakub Andrzejczak-  Rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym.

Data dodania: 2021-10-21 11:01:57
Data edycji: 2021-10-26 16:48:22
Ilość wyświetleń: 255

Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej