''Squid Game'' nie dla dzieci!

Szanowni Państwo,

chciałabym przestrzec przed oglądaniem przez dzieci popularnego na platformie Netflix serialu „Squid Game”, w którym dla prezentowanych brutalnych scen przemocy, aktów seksualnych i samobójstwa określono granicę wieku 16 +. Z wielu źródeł informacji wynika, że serial oglądają również siedmiolatki. Popularność wymienionej produkcji spowodowała, że już pierwsze szkoły na świecie (również w Polsce) raportują o odtwarzaniu przez dzieci gier zespołowych inspirowanych scenariuszem serialu. Film niesie niebezpieczne przesłanie, wskazując na przemoc jako konsekwencję porażki. Należy podkreślić, że dzieci nie posiadają jeszcze w pełni wykształconych umiejętności oceny ryzyka, emocji i sytuacji, jak również przewidywania konsekwencji działań. Dobrze pokazuje to przykład jednej ze szkół w Belgii, w której uczniowie odtwarzali grę w „światło zielone, światło czerwone”.

Z doniesień dyrekcji szkoły wynika, że osoby, które przegrywały, były bite przez swoich rówieśników. Tak rozumiany przez dzieci przekaz związany ze stosowaniem przemocy wobec przegranych w grze, konkurencjach sprawnościowych czy rywalizacji sportowej  stoi w całkowitej sprzeczności z wartościami, które chcemy przekazać najmłodszym, tj.  fair play, zdrowego współzawodnictwa, szacunku dla rywala. Wyklucza również umiejętności, takie jak empatia, zarządzanie emocjami, poczucie sprawstwa i zdrowe poczucie własnej wartości, które chcemy rozwijać w naszych uczniach.

Dzięki rywalizacji dzieci uczą się doświadczać zwycięstwa, ale również porażki, co stanowi ważny element w rozwoju inteligencji emocjonalnej. Przestrzegam, że serial „Squid Game” jest w swym przekazie i treściach nieodpowiedni dla  najmłodszych. Jeśli Państwa dzieci obejrzały już wymieniony serial i zapoznały się z pojawiającymi się w nim grami, porozmawiajcie z nimi na temat niebezpieczeństwa aktów przemocy, z którymi zetknęły się w filmie.

Jednak w szczególności porozmawiajcie o wartościach związanych ze współpracą i zdrowym współzawodnictwem
w atmosferze wzajemnego szacunku, w której nie ma miejsca na żaden rodzaj przemocy. Bądźmy uważni, reagujmy
i chrońmy dzieci przed szkodliwymi treściami.

Marzena Gorlewska

psycholog szkolny

Żródło: Jakub Andrzejczak-  Rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym.

Data dodania: 2021-10-21 11:01:57
Data edycji: 2021-10-26 16:48:22