Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Specjaliści radzą: Uzależnienie od telefonu

Specjaliści radzą: Uzależnienie od telefonu

„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.”
Paracelsus


Telefony stały się już nieodłączną częścią naszego życia, nie dość, że są dla nas oknem na świat, to jednocześnie przechowujemy na nich wszystko począwszy od zdjęć, poprzez terminarz naszych spotkań, kończąc na bankowości. Jednak kiedy korzystanie z telefonu przestaje być praktycznym rozwiązaniem, a zaczyna przeradzać się w uzależnienie? Jeśli czujesz, iż nadmiar czasu spędzany przed ekranem telefonu ma negatywny wpływ na Twoje samopoczucie i kontakty z innymi ludźmi, to pamiętaj nie jesteś sam/a. Uzależnienie od urządzeń stało się już tak powszechne, że powstało nawet nowe pojęcie: „autyzm cyfrowy”.
Autyzm cyfrowy – nie jest terminem medycznym, a potocznym sformułowaniem, obejmującym objawy łudząco przypominających „normalny” autyzm. Mianem autyzmu cyfrowego określa się zaburzenia w sferze poznawczej , połączone z pogorszeniem stanu psychicznego. Człowiek zaczyna ograniczać kontakty z innymi ludźmi, staje się agresywny i nerwowy. Nie potrafi dobrze funkcjonować w miejscach, gdzie dużo się dzieje. Z czasem jest to na tyle widoczne, że rodzice dziecka zgłaszają się do specjalistów o diagnozę w kierunku spektrum autyzmu. Niesłusznie, ponieważ przyczyną pogorszenia stanu zdrowia są: telefon, tablet czy komputer. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że nie jest to proces nieodwracalny. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek, jak ograniczyć czas spędzony przed urządzeniami elektronicznymi.
1. Pozwól sobie odpoczywać i nic nie robić
Wydaje się to banał, ale często nie dajemy sobie przestrzeni na zwyczajny odpoczynek. A prawdziwy odpoczynek dla naszego mózgu i organizmu, jest wtedy, gdy nie bombardujemy go bodźcami z każdej strony. Postaraj się poświęcić chociaż 10 min dziennie, na czas spędzony bez telefonu, bez muzyki, bez szumu telewizora. Po prostu się rozluźnij.
2. Rano i wieczorem
Trudno, lub nawet jest to całkowicie niemożliwe, by z telefonu zrezygnować całkowicie. Na początek proponujemy, więc aby chociaż rano i wieczorem ograniczyć jego używanie. Jeśli normą dla Ciebie automatyczne odpalanie telefonu przed snem albo zaraz po przebudzeniu, spróbuj zastąpić go np. czytaniem. Dwie strony rano i wieczorem (czy to książki, czy gazety) będą świetną gimnastyką dla mózgu!
3. Porządki
Aplikacje kuszą nas swoją dostępnością i intuicyjnością. Często odruchowo, czy z nudy chwytamy za telefon i scrollujemy w poszukiwaniu czegoś nowego. Jeśli jesteś w stanie, to spróbuj odinstalować te największe „pożeracze” czasu, a jeśli nie, to niech nie będą one pierwszym co rzuca Ci się w oczy po odblokowaniu smartfona.
4. W zasięgu wzroku
To już częsty widok, że gdy pracujemy, uczymy się, czy nawet jemy, telefon leży w pobliżu i nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile wysiłku kosztuje nas skupianie się na tym, by po niego nie sięgnąć. Dlatego ważne jest, aby oduczyć się tego nawyku i odłożyć telefon, gdzieś na bok, gdzie nie będzie nas rozpraszał.
5. Tu i teraz
Czy zdarzyło Ci się odkładać w nieskończoność napisanie jednego maila, czy wyniesienie śmieci na rzecz obejrzenia jeszcze paru tiktoków, czy odcinka na Youtube? Mimo, że zdajesz sobie sprawę, że nie zajmą Ci te czynności więcej niż parę minut, to i tak coś trzyma Cię przed telefonem. Jest to właśnie objaw uzależnienia. Często wręcz powtarzamy sobie, że potrzebujemy tej „chwili relaksu” zanim weźmiemy się do pracy, ale pamiętajcie, że bardziej korzystne jej odciążyć swój mózg, z tej małej, błahej sprawy i wtedy móc cieszyć się codziennością.
6. Mindfulness
Poświęcanie choćby kilkunastu minut na ćwiczenia uważności lub sesje mindfulness ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne: w badaniach wykazano, że praktyka uważności łagodzi stany depresyjne, poprawia jakość snu, kreatywność, zdolność do koncentracji.

“Ćwiczeniem uważności” może być już nawet skupienie się na codziennej czynności, np. myciu zębów, przy jednoczesnej próbie wyczyszczenia umysłu z innych myśli niż dotyczących tego, co dzieje się tu i teraz. Materiały pomocne we wdrożeniu praktyki uważności znajdują się choćby na YouTube, a na Netflixie można znaleźć kompleksowy, 10-odcinkowy kurs mindfulness.

Jeśli mimo to, nadal ciężko Ci uporać się z chęcią spędzania zbyt długiego czasu przed telefonem, czy komputerem nie wahaj się szukać pomocy u specjalistów. Po to jesteśmy ?

Data dodania: 2024-02-21 08:35:52
Data edycji: 2024-02-21 08:36:31
Ilość wyświetleń: 137

Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej