Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania

Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania

Drodzy Uczniowie,

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci, które nie mają skąd czerpać wsparcia i pomocy. Jeżeli borykasz się z trudną, przekraczającą Twoje możliwości emocjonalne sytuacją, doświadczasz przemocy, stałeś się celem ataku w Internecie, straciłeś kogoś bliskiego, masz poczucie, że pogubiłeś się w życiu… jeżeli z różnych powodów trudno Ci sięgnąć po pomoc i masz poczucie, że jesteś sam/a, pamiętaj, że nie musi tak być!

W Polsce działa m.in. dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – pod numerem telefonu 800 12 12 12  lub przez czat www.brpd.gov.pl. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W sytuacji kryzysowej możesz zadzwonić pod darmowy nr tel. 800 12 12 12 lub napisać na internetowym czacie. Inny nr telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę to 116 11. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy pomagają nieodpłatnie. Możesz pozostać anonimowy/a. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Eksperci Telefonu zaufania to osoby przygotowane do tego, aby pomóc Ci rozwiązać Twój problem. Wyjaśnią, co możesz zrobić w sytuacji, z którą się mierzysz.

https://www.youtube.com/watch?v=GrvaY1RbSYk

https://www.youtube.com/watch?v=WFUZ02Unw9Q

Specjaliści wskazują, że sytuacja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży od lat pogarsza się, a z badań wynika, że co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, dlatego warto także znać międzynarodowy znak „POMÓŻ MI”, który jest wezwaniem o pomoc znanym na całym świecie. To dyskretny sygnał, który możemy wysłać do znajomego lub całkowicie obcej osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy i potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Wykonanie tego gestu jest proste i polega na pokazaniu otwartej dłoni i złożeniu jej w pięść, chowając przy tym kciuk do środka. Co należy zrobić, jeśli zauważymy, że ktoś daje nam taki sygnał? Przede wszystkim nie możemy dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Osoba zagrażająca ofierze nie może zorientować się, że coś się dzieje. Niezwłocznie należy poinformować policję i wyjaśnić, w jaki sposób osoba pokrzywdzona zawiadomiła o zagrożeniu.

Drodzy, życzę Wam poczucia bezpieczeństwa, gdziekolwiek jesteście, wsparcia w najbliższych. Gdyby to poczucie uległo zachwianiu, nie obawiajcie się sięgać po pomoc.

                                                                                                                                                                               Z pozdrowieniami

                                                                                                                                                                               Marzena Gorlewska

                                                                                                                                                                               psycholog szkolny

Data dodania: 2022-05-23 10:02:53
Data edycji: 2022-05-23 10:24:16
Ilość wyświetleń: 210

Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej