„Lanie wody wyszło z mody”

W naszej szkole przeprowadzono międzyprzedmiotowy projekt „Lanie wody wyszło z mody”, którego celem jest  propagowanie konieczności odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wody w Polsce.

Projekt obejmował realizację następujących przedsięwzięć:

- badanie stanu czystości powietrza w naszym mieście za pomocą skali porostowej,

- badanie pH (odczynu ) i stanu czystości wody w jeziorku Krajewo,

- zużycie wody w gospodarstwie domowym w Mławie – obliczamy opłaty za zużycie wody,

- gospodarka wodna w Polsce na przestrzeni dziesięcioleci.

Podsumowaniem projektu stały się tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem powstania święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

Uczniowie wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody, gazetki ścienne zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie oraz podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt.

Ponadto młodzież przedstawiła przygotowane przez siebie prezentacje o znaczeniu wody dla życia i sposobach racjonalnego gospodarowania jej zasobami.

Podczas lekcji biologii przeprowadzono badanie pH (odczynu ) i stanu czystości wody w jeziorku Krajewo.

Światowy Dzień Wody uczniowie celebrowali również podczas lekcji matematyki. Piątoklasiści rozwiązali zagadki matematyczne i wzięli udział w zajęciach praktycznych. Dzieci próbowały napełnić wodą pojemniki o danych pojemnościach. Klasa szósta na lekcji matematyki rozwiązała zestaw zadań „Kartka z kalendarza”. Karta pracy pozwoliła świętować to ważne wydarzenie oraz udoskonaliła zdobyte umiejętności matematyczne. Ósmoklasiści zapoznali się ze schematem obliczania opłat za śmieci w naszym mieście, który jest zależny od ilości zużytej wody w danej nieruchomości. Tego dnia podczas wszystkich lekcji matematyki zostały zaprezentowane zagadnienia z życia codziennego oraz powiązane z tym zużycie wody, np. Kąpiel w wannie czy natrysk? Zużycie wody a codzienne porządki.

Data dodania: 2023-03-24 18:52:50
Data edycji: 2023-03-24 19:10:51