Kwiecień miesiącem autyzmu w szkole

Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu.

By wyrazić solidarność z Osobami z autyzmem w kwietniu w naszej szkol podejmowaliśmy różnego rodzaju inicjatywy/ działania, których celem było rozwijanie świadomości na temat autyzmu.

• 03 kwietnia- odbył się apel poświęcony tematyce autyzmu. Tego dnia w szkole dominował kolor niebieski. Niebieski to kolor autyzmu, ponieważ symbolizuje nadzieję, niewinność, głębię. Chcieliśmy w ten sposób uwrażliwić społeczność szkolną na potrzeby dzieci z autyzmem,  a im samym przekazać pozytywną energię. Uczennice z kl.  6 a pod opieką Pani Beaty Wójciak i psychologa szkolnego Marzeny Gorlewskiej w ramach działań wolontariatu szkolnego przygotowały występ wokalny połączony z prezentacją ruchową. Piosenkę, z którą wystąpiła grupa uczennic z kl. 6 a  dedykowaliśmy wszystkim osobom autystycznym.
  • 5 kwietnia odbyły się warsztaty dla Rodziców dzieci z diagnozą zaburzeń rozwojowych uczestniczących w comiesięcznych spotkaniach grupy wsparcia.
    W ramach spotkania z psychologiem szkolnym mamy dzieliły się swoimi doświadczeniami emocjami oraz potrzebami związanymi z wychowaniem i opieką nad dziećmi. Podczas spotkania rodzice uczestniczyli także  w treningu relaksacyjnym mindfulness.
  • Podczas zajęć o charakterze terapeutycznym z psychologiem szkolnym uczniowie rozwijali zrozumienie funkcjonowania osób autystycznych oraz rozwijali postawę  empatii i wzajemnego wsparcia.

Wszystkie działania miały na celu „oswoić” z tematyką autyzmu oraz pokazać wyjątkowość osób ze spectrum autyzmu.

Marzena Gorlewska

Psycholog szkolny