Francja oczami naszych szkolnych artystów

W czwartek 13 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie z francuską kulturą i we francuskim klimacie. Zostało przygotowane pod kierunkiem romanistki pani Mileny Pieńdyk-Skalińskiej przez uczniów klasy 1b oraz 4b, którzy uczęszczają od początku roku szkolnego na koło języka francuskiego. Na spotkaniu pełnym atrakcji obecny był Burmistrz Miasta Mława pan Piotr Jankowski, pani dyrektor Jolanta Tyl, pani wicedyrektor Eliza Pydynkowska, przedstawiciel Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miasta Mława pan Krzysztof Napierski, a także pani Beata Szemplińska nauczycielka prowadząca koło plastyczne, zaangażowana w projekt.
Dzieci, zachwycone francuską kulturą i językiem rodaków Molière’a, nie tylko uczestniczą w zajęciach koła językowego prowadzonych przez Milenę Pieńdyk-Skalińską, ale też co jakiś czas przygotowują ciekawe projekty mające na celu międzynarodową wymianę kulturową z uczniami z Institution Jeanne d’Arc we Franconville – jedną ze szkół miasta partnerskiego Mławy. Nasza społeczność już od wielu miesięcy podtrzymuje przyjacielskie relacje z mieszkańcami Franconville.
Tym razem uczniowie przygotowali program słowno-muzyczny, podczas którego m.in. czwartoklasiści opowiedzieli – oczywiście po francusku – o swoich zainteresowaniach, a pierwszaki zaśpiewały francuską piosenkę z własnym akompaniamentem na dzwonkach chromatycznych i zatańczyły francuski taniec. Wszystko – a jakże – w pięknych francuskich strojach. Całości dopełniły prezentacja multimedialna poświęcona językowi francuskiemu, obecnemu w murach naszej szkoły już w czasach Gimnazjum nr 1 oraz dotychczasowym relacjom Mławy z Franconville. Można było podziwiać ponadto wystawę prac uczniów zatytułowaną „Francja oczami naszych szkolnych artystów”. Oprócz prac widniały na niej kartki z pozdrowieniami otrzymane od uczniów z francuskiej, zaprzyjaźnionej szkoły. Kusiły także przygotowane przez gospodarzy specjały kuchni francuskiej, m.in. pyszne bagietki, sery i makaroniki. W powietrzu unosił się zapach lawendy i chyba wszystkim udzieliła się atmosfera z nad Sekwany. Gość honorowy podczas Burmistrz Miasta Mława Piotr Jankowski był pod dużym wrażeniem zdolności językowych oraz talentów artystycznych dzieci. Jak zdradził, spotkanie to było dla niego okazją do powrotu sentymentalnego w mury tej placówki, gdyż sam jest jej absolwentem.
Spotkanie było wspaniałą okazją do podsumowania tegorocznej pracy podczas koła języka francuskiego i zaprezentowania umiejętności i zdolności językowych uczniów, a także wyeksponowania otrzymanych kartek z pozdrowieniami i podsumowania dotychczasowej współpracy z uczniami z Franconville. Relację – filmową i fotograficzną – z wydarzenia niebawem przekażemy naszym przyjaciołom z Institution Jeanne d’Arc.
Uczyć się języka obcego oraz innych kultur to mieć okno więcej na świat, jak mówi jedno z przysłów chińskich. W naszej szkole staramy się otwierać jak najwięcej takich okien i dawać możliwości rozwoju już od najmłodszych klas. Liczymy, że wielbicieli tego pięknego języka w przyszłym roku szkolnym będzie jeszcze więcej.
#laboratoriaprzyszlosci
Data dodania: 2024-06-17 14:05:41