Czytamy i podróżujemy w nieznane

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony we wrześniu 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, ma więc już przeszło 20-letnią tradycję. Wydarzeniu patronuje poetka, prozaiczka i tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej Joanna Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Udowodniono, że głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka, rozwija jego sprawność językową, wyobraźnię, zainteresowania, stymuluje rozwój intelektualny, ułatwia naukę, poprawia koncentrację, zapewnia rozrywkę, zachęca do samodzielnej lektury i relaksuje.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był obchodzony także w naszej szkole. Na spotkaniu z czwartoklasistami dyrektor Jolanta Tyl przeczytała kilka wierszy Zuzanny Morawskiej, natomiast kierownik mławskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Agata Mierzwa – bajkę Marii Konopnickiej „Jak to z lnem było”. Wybór autorek nie jest  przypadkowy. Pierwsza z nich została została patronką roku 2022 uchwałami Rady Miasta Mławy, zaś druga  patronuje rokowi 2022 na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czytanie to wielka przyjemność, która przynosi wiele korzyści. Jest jak piękna i fascynująca podróż w nieznane.

Organizatorkami przedsięwzięcia były Katarzyna Chmielewska-Jeziorska i Magdalena Godlewska. Podczas spotkania wykorzystano książki zakupione do biblioteki szkolnej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Data dodania: 2022-09-29 21:09:50
Data edycji: 2022-10-18 21:42:01