CZYTAJ PO SWOJEMU!

To hasło, które przyświecało tegorocznym obchodom Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dzień ten poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także ochronie praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa kulturowego oraz narzędzia dialogu.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 również włączyła się w obchody tego święta. Oddziały przedszkolne i oddział ukraiński 1-3 wzięły udział w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez p. Katarzynę Chmielewską-Jeziorską, podczas których poznały etapy powstawania książki, wysłuchały opowiadania pt. „Kłótnia książek”, a na koniec rozwiązywały zagadki. Uczniowie klas drugich i trzecich wykazali się inwencją twórczą, wykonując projekt okładki ulubionej książki. Szóstoklasiści zaś na lekcji języka polskiego poznali historię książki od starożytności do współczesności, a następnie samodzielnie stworzyli własną mini-książeczkę. Wszyscy mogli obejrzeć wystawę okolicznościową na korytarzu drugiego piętra oraz wziąć udział  w błyskawicznym konkursie „W kręgu książki” w bibliotece szkolnej, na zwycięzców czekała słodka niespodzianka.

Dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, napisała w tym roku list z okazji święta, w którym czytamy: "Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat.” Myślę, że dzięki podróżom przez kolejne stronice książki niejeden uczeń wypełni swoje życie przygodami, nie przedmiotami, będzie miał historie do opowiedzenia, a nie rzeczy do pokazania.

Data dodania: 2024-04-24 21:07:22
Data edycji: 2024-04-26 20:14:42