Program profilaktyczny „Cukierki”

Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy realizację projektu profilaktycznego ,,Cukierki". W projekcie brały udział klasy I-III. Przewodniczącymi projektu były panie : Milena Pieńdyk-Skalińska, Magdalena Kołodzińska, Agnieszka Śmiegiel.

Przewodniczące wzięły udział w specjalnym szkoleniu, które odpowiednio przygotowało nas do realizacji programu. Program miał charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim się pojawią. Program przybliżył uczniom podstawowe informacje na temat  środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, wykształtowaliśmy umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, dzieci poznały sposoby postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

Założeniem programu było uczenie dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego, „ognia" który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu jest wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami.

Założeniem programu było również zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej. Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne o charakterze uprzedzającym. Cały projekt opierał się na bajce pt. ,,Cukierki". Projekt cieszył się wielkim powodzeniem wśród nauczycieli i dzieci. Przedstawiamy efekty naszej pracy.

Data dodania: 2021-06-24 10:21:14
Data edycji: 2021-06-24 10:46:57